Borszerda | Művészet itthon és Európában

Szeptember 18.
18:00
240 perc
Jegyárak: TELJES ÁRÚ: 5400 Ft; KEDVEZMÉNYES*: 3600 Ft (Azon látogatóink számára, akik normál nyitvatartás alatt legalább 50% -os kedvezményes jegyre jogosultak illetve Pártoló Baráti Kör tagok.)
Ha szerda, akkor Borszerda a Magyar Nemzeti Galériában – 2024-ben immár tizenharmadik alkalommal!

A Magyar Nemzeti Galéria egyik legnépszerűbb programsorozata idén is várja a képzőművészet és a bor iránt érdeklődő látogatókat. A júliusi programsorozat után szeptember 18-án is különleges kiállítások, izgalmas tárlatvezetések, élő zene és borkóstoló várja a művészet rajongóit. Az idei Borszerdák tematikái az utóbbi időszakban megújult állandó kiállítások köré épülnek, az utolsó programon a nemzetközi gyűjtemény, valamint a 20. századi művészetet bemutató Modern idők kiállítás kerül a középpontba.

Az idei évben a pénzügyi piac egyik meghatározó és dinamikusan növekvő magánbankja csatlakozott főtámogatóként az eseményhez. A K&H privát bank ügyfelei, illetve a rendezvény vendégei számára is szeretné lehetővé tenni, hogy megtapasztalhassák azt a harmóniát, amit egy pohár finom bor, a lenyűgöző panoráma és a művészet által elérhető vizuális, szellemi feltöltődés nyújthat. Az innováció és a fenntarthatóság mellett elkötelezett pénzintézet támogatásával és Hatos Fanni, a Michelin-csillagos SALT étterem korábbi sommelier-jének és a Bortársaság borászati kapcsolattartójának ajánlásával a programsorozat történetében az idei évben elsőként nemzetközi színtéren is ismert és elismert magyar natúr borászatoknak is lehetőségük nyílik a bemutatkozásra, amelyeknek a borai organikus vagy biodinamikus megközelítéssel termesztett szőlőből, adalékanyagok nélkül készülnek.

Szeptember 18-án a Günzer Családi Birtok, valamint a mohácsi Vaskapu Pince mutatkozik be. Ne hagyják ki idén sem a Borszerdákat, és élvezzék a csodálatos panorámát a Magyar Nemzeti Galéria teraszáról egy-két finom pohár bor társaságában!

 

Borvidék: Mecsek-alja

BORÁSZATOK

Klasszikus borászat: Günzer Családi Birtok

A Villányi borvidéken generációk óta foglalkoznak szőlőtermesztéssel és borkészítéssel. A Günzer családi gazdaság 1991-ben kezdte meg működését. Technológiai beruházásuk 2001-ben indult és napjainkban is tart, hiszen a jó minőségű szőlő és a technológia elválaszthatatlanok egymástól. Boraikból megpróbálják a természeti adottságok maximumát kihozni, ügyelve az egyes dűlők sajátos értékeire.

Natúrborászat: Vaskapu Pince

Galán Géza életútja meglepő fordulatokon keresztül vezette el őt Mohácsig, melyben egyszerre volt jelen a véletlen, a jókor-jóhelyen és a hosszú évek óta nyitott szemmel járás a bor világában. A mohácsi szőlőhegy, amely földrajzilag a Mecsek-aljához tartozik, már a 19. században ismert volt kadarka borairól. Géza biodinamikus módszerek szerint dolgozik, a lehető legkevesebb beavatkozásra törekedve és semmilyen élelmiszeripari technológiát, kizárólag archaikus borászati módszereket alkalmazva, 2020-tól pedig a kén teljes elhagyásával.

 

ELŐADÁS

19.00–20.00 Az aranykor képei Vaszarytól Derkovits Gyuláig| Bellák Gábor művészettörténész előadása
Minden kornak van egy elképzelése az aranykorról, vagyis arról a korról, amikor ember és természet tökéletes békében és harmóniában élt egymással. Az aranykor képe mindig nosztalgikus, hiszen a gondokkal terhelt jelenhez képest az elképzelt múltban minden szépnek látszik. Az elképzelt múlt a tökéletesség világa, a paradicsomi ártatlanságé, a történelemtől és politikumtól mentes tiszta világé. De mint minden kép a múltról, ez is a saját jelenkorának világát tükrözi. Az aranykor képei a 19–20. század elejének zaklatott világáról vallanak.
Helyszín: I. emelet, 19. századi művészet kiállítás, Szalonfal

 

TÁRLATVEZETÉSEK

A tárlatvezetések várható időtartama: 50-60 perc

18:15 Kriptától a kupoláig. Exkluzív épületséta
Limitált férőhelyű, exkluzív épületsétánk végén a város legszebb panorámáját nyújtó kupolájában koccinthatnak!
A programon való részvétel regisztrációhoz kötött!
Találkozási pont: földszint, Információs pult

18.30 A trauma kirajzolódása | Farkas Zsófia művészettörténész kurátori tárlatvezetése az Így történt. A holokauszt korai emlékezete szemtanú művészek alkotásain című kiállításban
Találkozási pont: II. emelet, a kiállítás bejárata

18.45 Divatváltozások a szecessziótól a Bauhausig | Szatmári Judit Anna divattörténész és Bán Blanka művészettörténész közös tárlatvezetése
A divat és a képzőművészet két különböző típusú nyelv, közös szándékkal: a kifejezéssel. Ahogyan a festészet reagál saját korának a kérdéseire, úgy természetesen a divat is, így mindkét műfajt folyamatos változás jellemzi. Az izgalmas, műfajokon átívelő tárlatvezetésen a 20. század első felének divattörténetét és képzőművészetét ismerhetik meg gyűjteményünk olyan ikonikus remekművein keresztül, mint Rippl-Rónai József pöttyös ruhás nője, Vaszary János Aranykor című képe, vagy az avantgárd mozgalmak forradalmi alkotásai.
Találkozási pont: II. emelet, „Rippl-Rónai nyaktag”

A tárlatvezetések várható időtartama: 25-30 perc

18.00 | 19.00 | 20.00 Francia hatások, magyar újdonságok. A nagy francia mesterek hatása a magyar századfordulós művészetre | Hegedűs Alexandra képzőművész tárlatvezetése
Találkozási pont: I. emelet, 1800 utáni Nemzetközi Gyűjtemény

18.00 | 19.00 | 20.15 A magyar realista festészet képei | Váczi Mária művészettörténész tárlatvezetése
Találkozási pont: I. emelet, Munkácsytól Mednyánszkyig kiállítás

18.30 | 19.30 | 20.45 1844: egy kitűnő évjárat – Munkácsy, Mészöly, Benczúr | Krasznai Réka művészettörténész tárlatvezetése
Találkozási pont: I. emelet, Munkácsytól Mednyánszkyig kiállítás

18.30 | 19.45 | 20.45 Tükröm, tükröm, önarcképem | Molnár Brigitta művészettörténész tárlatvezetése
Találkozási pont: II. emelet, Modern idők kiállítás

 

ZENE

18.00–22.00 Cseke Gábor zongorista fellépése
Cseke Gábor a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen szerzett diplomát zongora szakon. A színpadi muzsikálás mellett fontos szerepet játszik hivatásában a tanítás. Számos hazai jazz formáció elismert tagja, a Magyar Rádió tehetségkutató versenyeinek rendszeres zongorakísérője, művészeti vezetője. Az eMeRTon díjas zeneszerző és zongorista 2008-ban Artisjus-díjat kapott a magyar zeneművek bemutatása terén végzett kimagasló munkájáért.

 

A rendezvényen kép- és hangfelvétel készülhet, amelyet a Galéria saját felületein, kiadványaiban, illetve promóciós anyagain felhasználhat. A látogatók ennek kapcsán semmilyen követeléssel nem élhetnek a Galériával, a felvétel készítőivel, illetve jogos felhasználójával szemben.

A kupola 21.30-ig látogatható.

A programsorozat főtámogatója a K&H Bank Private Banking üzletága.

Kategória: Kiállítás Egyéb programok Tárlatvezetés Ismeretterjesztés Művészetek
Látogatási információk

Jegyárak:

TELJES ÁRÚ: 5400 Ft
KEDVEZMÉNYES*: 3600 Ft

Borszerda ideje alatt nem érvényesek a rendes nyitva tartási idő alatti kedvezmények.

Díjtalan belépő nem igényelhető - kivéve a Baráti kör Mecénás tagokat, akik 2024-ben is ingyenesen vehetnek részt a Borszerda eseményeken, előzetes regisztrációt követően. További információ

*Kedvezményes jegy váltására jogosultak, akik:
- a kiállításainkat díjtalan belépővel látogatják;
- 26 évnél fiatalabbak vagy 62 évnél idősebbek vagy akik egyéb 50 % - os kedvezményben részesülnek (és egy EGT tagállam állampolgárai),
- Pártoló Baráti Kör tagok

 

HELYSZÍN: Budavári Palota, Magyar Nemzeti Galéria, 1014 Budapest, Szent György tér 2.

MEGKÖZELÍTÉS

Helyszín

Magyar Nemzeti Galéria
1014 , Budapest, Szent György tér 2.
Go to the institution's page