Néprajzi Múzeum
Néprajzi Múzeum
A Néprajzi Múzeum Európa egyik legkorábbi néprajzi múzeumaként 1872 óta gyűjti és közvetíti a magyarországi, az európai és az Európán kívüli közösségek hagyományos és modern kulturális emlékeit.
Programok és események
Néprajzi Múzeum
H-1146, Budapest, Dózsa György út 35.
Bemutatkozás
Néprajzi Múzeum
A budapesti Néprajzi Múzeum
Budapest legszebb parkjának kapujában 2022-ben kapott 150 éves története során először saját épületet a Néprajzi Múzeum. A Liget Budapest Projekt keretén belül a NAPUR Architect által tervezett épület az egykor forradalomnak, felvonulásoknak, majd parkolónak teret adó Felvonulási tér helyére épült. A földszinten az épület két, magasra törő épületrészre válik szét, amelyek között az ’56-os emlékmű helyezkedik el. Az épület jellegzetessége a hatalmas tetőkert, melynek legmagasabb pontjáról csodálatos panoráma nyílik a Városligetre és Budapestre.
A Néprajzi Múzeum Európa egyik legkorábbi néprajzi múzeuma, az intézmény alapításának dátuma: 1872. március 5. Ekkor nevezték ki Xántus Jánost (1825–1894), aki kelet-ázsiai gyűjtéséből kiállítást rendezett, a Magyar Nemzeti Múzeum Néprajzi Osztályának őrévé. A nemzetközi gyűjtemények hamarosan Kárpát-medencei tárgyakkal egészültek ki, különösen itt, a Városligetben 1896-ban létrehozott millenniumi kiállításnéprajzi faluja kapcsán. Bár a múzeum története során hatszor is költözött, fejlődése nem torpant meg. A Múzeum a muzeológiai kutatások és a néprajzi muzeológia megújításának egyik legjelentősebb magyarországi központjává nőtte ki magát, különös tekintettel a kortárs társadalmi jelenségek dokumentálására és meglévő állományának digitalizálására.
A budapesti Néprajzi Múzeum egyedülálló abban a tekintetben, hogy egyformán szem előtt tartja a magyar, a Kárpát-medencei és a világ más népeinek kultúráját. 150 éve gyűjti, őrzi, kutatja és továbbítja a magyar, európai és világközösségek hagyományos és modern kulturális örökségét. Ez lehetővé teszi, hogy a kiállításokon és a programokon egymással kölcsönhatásban vizsgáljuk a különböző kultúrákat.
Az épület mintegy 60 százaléka terepszint alatt van, ahol a modern múzeumtudományi ajánlásoknak megfelelően a kiállítóterek védettek a természetes fénytől. A folyamatosan változó időszaki és állandó kiállítások mélységében a magyar és a világkultúrát tükrözik, kincseket új szemszögből mutatva be. Számos kiállítást bemutatott már megnyitása óta a múzeum, 2024-ben pedig az újabb időszaki tárlatok mellett a gyűjteményi állandó kiállítás is elkészül. Különleges élmény az épület főlépcsője melletti Kerámiatér, amely nyitvatartási időben ingyenesen látogatható és audio guide-dal is megtekinthető.
A múzeum nyitott közösségi tér, ahol kultúrák és generációk találkoznak. Az épületen belül a különböző programok, tárlatvezetések, múzeumpedagógiai programok mellett bárki dolgozhat az épület coworking irodájában, sétálhat a látványos lépcsőkön vagy az akadálymentesített útvonalakon, vásárolhat az Etnoshopban vagy a könyvesboltban, ebédelhet, kávézhat.
{{venueListSettings.headline}}
{{venue.name}}
{{venue.short_description}}
{{venue.institution}} {{venue.label}} Részletek
Látogatási információk
Liget+ információk